Historie

Tým F.U.J. (Flying Ultimate Junta) je jeden z nejstarších týmů v ČR. Od počátku devadesátých let, kdy frisbee vůbec do ČR přišlo, se scházeli lidé na různých tréninkách a v roce 1999 to vyústilo v založení týmu FUJ. Pozoruhodné je, že základnu týmu tvořili Američané, kteří se do Prahy přistěhovali a pracovali tu. Mezi nimi David Brauchli, Jeff Leamer, Joe Veeser.

Kolem roku 2000 se k této skupince Američanů, trénujících na Letné, na místě, kde je nyní vjezd do tunelu Blanka, přidali skauti z oddílu Záře. Řada z nich v týmu zůstala mnoho let. Několik let vypadal formát týmu tak, že skauti se učili od zkušených Amíků a na turnaje se jezdilo jako A a B. Dva týmy měl tehdy málokterý tým. Tehdy nebyly rozdělené kategorie na muže a ženy. Všichni hráli open. Postupně z týmu odcházeli starší hráči a přicházeli noví. Někdy v letech 2003-2006 hráli za fuje i velmi dobří Amíci (Chriss, Bob), takže nejen že vyhráli českou ligu, ale tým si zahrál na evropské top úrovni. 

Zároveň zůstávali mladí hráči, kteří se stále zlepšovali. Mladé Fuje vedli postupně Nathan Heilmann, Vojtěch Prušák a Vojtěch Palouš. Tato trojka vedla tým dalších zhruba 10let. Postupně odešli všichni původní hráči a dělaly se velké nábory mezi mladými. Mnoho lidí přišlo ze skauta, mnoho ze škol, z gymnázií. Mezi léty 2006-2014 dominovaly české scéně Prague Devils, kteří zároveň byli velkými rivaly pro tehdejší FUJ. Obrovský úspěch byl, když v roce 2014 porazili Fujové Devils v semifinále. Leč strategicky nezvládli finálový zápas a opět se umístili na stříbrné pozici. Na zlato museli čekat ještě rok. V roce 2015, po deseti letech, opět vyhráli mistrovství České republiky. 2015 však pod názvem Figurky Slonů, neboť se spojili s Říčanským týmem a na rok hrál pod jejich jménem.

 V té době hrálo za Fuje řada dost zkušených hráčů, takže si tým začal budovat jméno v Evropě. S FUJ na evropské úrovni hrávala i řada nejlepších hráčů z jiných českých týmů – PeaceEgg, Chupacabras. V roce 2017 Fuj opět vyhráli MČR, ovšem odešla řada dobrých hráčů, tým zažil propad na české úrovni. Na sezonu 2018 na evropskou ligu byli FUJ spojeni s budějovickými 3SB a vznikl tak velmi silný tým, který se v roce 2019 umístil na šestém místě evropské ligy, což byl do té doby nejlepší výsledek českého mužského týmu. Po roce 2019 se k týmu FUJ přidal tým Žlutá Zimnice.

cs_CZCzech